Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Spotkanie z muzyką

 

Aktualności

Wydarzenia

Spotkanie z muzyką

Od kilkudziesięciu lat Filharmonia Narodowa stara się docierać wszędzie tam, gdzie mieszkańcy nie mogą na co dzień pozwolić sobie na kontakt z muzyka klasyczną. Od 2013 r. prelegenci docierają do małych miast i prezentują cykl niezwykłych występów.
,,Spotkanie z muzyką”, około 2500 koncertów organizowanych przez Filharmonię Narodową od września 2015 r. do czerwca 2016r. na terenie siedmiu województw. Prowadzący występy oraz artyści wprowadzają słuchaczy w niezwykły świat muzyki w sposób dostosowany do różnych grup wiekowych. Na każdy sezon artystyczny przygotowany jest program, który prezentowany jest raz w miesiącu dzieciom i młodzieży we współpracujących z Filharmonią placówkach. Każdy koncert porusza inną tematykę i prezentuje różnych wykonawców. W przystępny i łatwy sposób podawana jest krótka lekcja historii muzyki ilustrowana utworami na żywo. Koncerty mają znakomitą obsadę wykonawczą złożoną ze znanych solistów i kameralistów oraz utalentowanych młodych muzyków.

W tym roku do takiej współpracy przystąpiło Miejskie Centrum Kultury Sportu i Rekreacji oraz Miejski Zespół Szkół. Do tej pory w Raciążu odbyły się dwa takie koncerty. Pierwszy miał miejsce w MZS pod nazwą "Co nam przyniósł XX wiek? - Przepis na muzykę". Koncert przybliżył uczniom muzykę XX wieku. Przedstawił minione stulecia jako czas wielkich zmian i epokowych odkryć.

Drugi koncert odbył się MCKSiR, pod tytułem "Kwintet dęty blaszany/dworskie fanfary i inne czary" w ramach Dnia Edukacji Narodowej. Uczestnikami występu byli członkowie Nauczycielskiego Klubu Seniora w Raciążu oraz przedstawiciele władz miasta. Motywem przewodnim było przybliżenie gościom historii instrumentów dętych blaszanych, które towarzyszą człowiekowi od najdawniejszych czasów. W pierwotnej, prymitywnej postaci pełniły rolę megafonów, później służyły do grania sygnałów. Przez wieki doskonaliły swoją konstrukcję i brzmienie, dzięki czemu stały się ważnymi instrumentami orkiestry, a nawet solistami wielkiej estrady.

Programy Filharmonii Narodowej mają przede wszystkim przybliżyć Polakom muzykę klasyczna i jej historię. Młodzież dzięki uczestnictwu w proponowanych cyklach koncertowych wzbogacą nie tylko swoją wiedzę o muzyce, ale i o jej roli w historii.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: