Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Aktualności > Iść czy nie iść na referendum w Raciążu?

 

Aktualności

Aktualności

Iść czy nie iść na referendum w Raciążu?

W dniu 28 września 2015 roku grupa mieszkańców Raciąża złożyła powiadomienie o zamiarze przeprowadzenia referendum w Raciążu, którego przedmiotem ma być odwołanie Rady Miejskiej w Raciążu oraz Burmistrza Miasta Raciąż. W imieniu komitetu dokument podpisał odwołany za sytuację w spółce były prezes PGKIM sp. z o.o. Sławomir Wesołowski. W skład komitetu weszli: Arceusz Dariusz, Bodek Aurelia, Kawczyńska Emilia, Karwowska Dorota, Kozłowski Wiktor, Krakowski Ryszard, Marlęga Konrad, Ogiński Mariusz, Paszkiewicz Ewa, Romanowski Tomasz. Z informacji prasowych oraz od mieszkańców miasta wynika, że inicjatorem referendum stojącym w cieniu całej sprawy jest były burmistrz Raciąża Janusz S.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami komitet inicjujący referendum lokalne może złożyć pięciu dowolnych mieszkańców miasta. Wystarczy pięć podpisów, aby wszcząć całą procedurę.


Co będzie dalej?

Od dnia złożenia powiadomienia organizatorzy referendum mają 60 dni na zebranie wymaganej ilości podpisów. Potrzeba ich około 380. Do urzędu miejskiego już wcześniej napływały informacje, że różne osoby oraz były burmistrz Janusz S. osobiście zbierają podpisy na wniosku o referendum na długo przed zgłoszeniem powiadomienia o referendum. Zgodnie z prawem nie wolno tego robić. Nic więc dziwnego, że w dniu 16.10.2015 roku organizatorzy złożyli wymaganą ilość podpisów. Obecnie komisarz wyborczy weryfikuje podpisy i wyznaczy datę referendum.

Kto zapłaci za referendum?

Za referendum większość kosztów zapłacą z budżetu miasta wszyscy mieszkańcy. Trzeba będzie przesunąć pieniądze na referendum z innych zadań – opieki społecznej lub wydatków na prace publiczne i interwencyjne.

Iść czy nie iść na referendum?

Decyzja należy do mieszkańców. Decydujące znaczenie przy ważności referendum ma frekwencja. Jeżeli ktoś pójdzie na referendum, to niezależnie od tego jak zagłosuje zadziała na rzecz ważności referendum. Jeżeli ktoś jest za odwołaniem Burmistrza i Rady Miejskiej, a co za tym idzie za powrotem inicjatora referendum Sławomira Wesołowskiego oraz poprzedniego burmistrza Janusza S., to weźmie udział w referendum. Każdy kto jest przeciwko odwołaniu Burmistrza i Rady Miejskiej oraz powrotowi do władzy poprzedniej ekipy, powinien pozostać w domu i nie iść na referendum. Pozostanie w domu i nie pójście na referendum jest świadomym głosem przeciwko odwołaniu Burmistrza i Rady Miejskiej oraz przeciwko powrotowi poprzednich porządków.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: