Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wydarzenia > Obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej

 

Aktualności

Wydarzenia

Obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej

Przy grobie nieznanego żołnierza na raciąskim cmentarzu odbyła się uroczysta Msza upamiętniająca wybuch II wojny światowej.
Pierwszy września , to nie tylko początek roku szkolonego, ale jeden z najważniejszych dni w historii Polski. 1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową. Dzień ten zmienił nie tylko oblicze Polski, ale Europy i świata. W całej Polsce tego dnia odbywały się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. W Raciążu również nie zapomnieliśmy o pamięci poległych. Pamięć o tamtych wydarzeniach uczcili lokalni samorządowcy.

76 lat temu 1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski. II wojna stałą się faktem. Kilkanaście dni później nasz rzekomy sojusznik zaatakował nas z drugiej strony. W konsekwencji Hitler i Stalin dokonali IV rozbioru Polski. W układzie Niemiec z ZSRR z 28 września 1939 roku oba państwa postanowiły, iż ,,Po upadku byłego Państwa Polskiego Rząd ZSRR i Rząd Rzeszy Niemieckiej uważają za swój wyłączny obowiązek odbudowanie pokoju i ładu na tych terytoriach oraz zapewnienie zamieszkującym je narodom pokojowego życia...” - W rzeczywistości ten świat zburzyły. W konsekwencji poczynania Niemiec i ZSRR doprowadziły do działań zbrojnych, których nigdy świat nie widział. Kilkuletnie walki doprowadziły nie tylko do wyniszczenia Europy, ale doprowadziły nas wszystkich do punktu, w którym na nowo trzeba było odbudować nasz świat

Nie mniej jednak z szacunku zarówno do historii, a przede wszystkim do wszystkich tych którzy polegli za naszą wolność uroczystości związane z tą datą są niezmiernie ważne. Co roku wszystkie placówki państwowe biorą udział w uroczystościach. W Raciążu obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się punktualnie o godzinie 16, gdzie przed Urzędem Miejskim zebrały się poczty sztandarowe, które wymaszerowały w kierunku cmentarza, gdzie odbyła się Msza Święta. W uroczystościach patriotycznych upamiętniających tamte wydarzenia wzięli udział przedstawiciele ochotniczej straży pożarnej, urzędu miejskiego, raciąskich szkół, banku spółdzielczego, klubu sportowego Błękitni Raciąż, a także przedstawiciele grupy motocyklowej Raciąż, Burmistrz, Zastępca Burmistrza, Skarbnik Miasta, Dyrektor MCKSiR, Radni, pracownicy Urzędu, dyrektorzy szkół, nauczyciele, orkiestra oraz mieszkańcy. Mszę Świętą na cmentarzu w Raciążu odprawił ksiądz proboszcz. Przed częścią oficjalną, głos zabrał Burmistrz Godlewski, który w swoim przemówieniu przypomniał zgromadzonym o piekle II wojny światowej. Po zakończonej Mszy delegacje złożyły na grobie nieznanego żołnierza wieńce oraz kwiaty, a następnie wrócili pod Urząd Miejski.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: