Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Aktualności > Premier Kopacz w Raciążu – narada w sprawie pomocy rolnikom.

 

Aktualności

Aktualności

Premier Kopacz w Raciążu – narada w sprawie pomocy rolnikom.

W sobotę 08.08.2015r. Premier Ewa Kopacz wraz z przedstawicielami lokalnych władz i służb rozmawiała w sprawie szkód w uprawach wyrządzonych przez suszę.
Na sobotnim spotkaniu w Miejskim Centrum Kultury Sportu i rekreacji Pani premier Ewa kopacz wraz z ministrem administracji i cyfryzacji Andrzejem Halickim spotkał się m.in. z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim, wiceministrem rolnictwa i rozwoju wsi Tadeuszem Nalewajkiem, przedstawicielami województw: mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko pomorskiego i wielkopolskiego, a także władz lokalnych – burmistrzem Raciąża i wójtem Gminy. Tematem rozmowy była panująca w sierpniu susza oraz plan pomocy dla rolników.
Według danych Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach suszą objętych jest 13 województw, w tym 1/3 gmin. Wśród województw najbardziej dotkniętych suszą są: mazowieckie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie i podlaskie. Dlatego głównym tematem rozmów prowadzonych na naradzie w raciąskim Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji była panująca w sierpniu susza. Tylko na samym Mazowszu wojewoda powołał na wniosek wójtów 112 komisji szacujących straty w ponad 32 tys. gospodarstw rolnych. Najbardziej ucierpiała zachodnia i północna część województwa. Komisje terenowe pracują już w 22 powiatach. Susza zniszczyła uprawy: zboża jarego, kukurydzy, użytków zielonych, ziemniaków, buraków cukrowych, roślin strączkowych, warzyw gruntowych i zbóż ozimych. Podstawą do wystąpienia o pomoc jest stwierdzenie szkody w uprawach. Informacja o poniesionych stratach musi znaleźć się w protokole, który przygotuje komisja terenowa.

W czasie spotkania głównym tematem rozmów władz była kwestia pomocy rolnikom w ich obecnej sytuacji. ,,Rozmawialiśmy, jak można pomóc rolnikom, którzy przeżywają duży kryzys w tej chwili i wiele tracą. Nie można nad tym zjawiskiem przejść obojętnie i tę pomoc trzeba kierować bardzo racjonalnie, ale kierować przede wszystkim do tych, którzy tej pomocy w sposób szczególny potrzebują” - mówiła Ewa Kopacz. Premier przedstawiła trzy główne sprawy, które należy podjąć jak najszybciej. Przede wszystkim, aby pomoc była realna rolnicy muszą rzetelnie podać starty jakie ich dotknęły. Dzięki temu rząd przygotuje plan, który opierać się będzie nie tylko na pomocy finansowej, na tu i teraz, ale stworzy plan, który posłuży na lata. Rozporządzenie i zmiana legislacji będzie kolejnym krokiem w sprawie pomocy dla rolników. Również formularze zgłoszeniowe zostaną zmodyfikowane, tak aby uwzględniały również szkody wyrządzone nie tylko w śród upraw roślinnych, ale i w hodowli zwierzęcej. Pani Premier nie chodzi tylko o wypłatę zasiłków, ale jak podkreślała w swojej wypowiedzi o realną długofalową pomoc - ,,Nie chodzi o to, by ułatwiać rolnikom pobieranie kolejnych kredytów, nawet jeśli są one niskooprocentowane. Chodzi o to, żeby pozwolić im normalnie funkcjonować: zabezpieczyć działalność rolniczą na przyszłe lata.”

Po naradzie w Miejskim Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu premier odwiedziła jedno z gospodarstw rolnych dotkniętych suszą w miejscowości Sierakowo. Poinformowała także zgromadzonych, że trwa szacowanie szkód wywołanych przez upały. Premier zadeklarowała, że będą też odszkodowania, ale do tego potrzeba najpierw dokładnie oszacować straty, żeby wiedzieć, ile potrzeba pieniędzy, dlatego powołano prawie 700 komisji, które do końca sierpnia opracowywały raporty szkód.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: