Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Felietony miejskie > "Śmietnik szeroki, którego okiem..."

 

Aktualności

Felietony miejskie

"Śmietnik szeroki, którego okiem..."

Od pewnego czasu przewija się w Księdze Gości temat wysypywania śmieci za Kościołem. Są one tam wywożone samochodami i wysypywane wprost do bagna, na łąki bądź przy drodze. Z dyskusji jaka się rozwinęła w Księdze Gości wynika, że śmieci te częściowo zostaną posprzątane jak to się kiedyś mówiło w "czynie społecznym". Mam nadzieję, że uda się to zrobić. I jeszcze większą nadzieję, że do wszystkich dotrze, że tak nie należy robić - bagno to nie wysypisko. Również dotrze to do Policji, która czasem powinna przejechać się w tamte rejony i zerknąć, z czym i po co jeżdżą tam samochody i ciągniki.


Polecam wycieczkę nad bagna za Kościołem - jest ich coraz mniej bo systematycznie są zasypywane np. gruzem z grobów. Być może to ostatnia okazja, żeby je jeszcze zobaczyć.


Jeśli się jednak rozejrzymy po Raciążu, zobaczymy że problem śmieci jest szerszy. Oto od wielu już lat na nieczynne wysypisko ciągle wywożone są śmieci. Odbywa się to poza jakąkolwiek kontrolą - nikt nie pilnuje terenu wysypiska, śmieci są rozwlekane po lesie przez zwierzęta i rozwiewane po całej okolicy przez wiatr. Jakiś czas temu wybrałem się do lasu za wysypiskiem - wygląda to strasznie. Wszędzie przewalają się śmieci - papiery, szkło, jakieś szmaty. Droga jest praktycznie nieprzejezdna. Aż strach pomyśleć, co by się stało w wypadku pożaru. Wokół nie ma żadnej tabliczki z informacjami, że wysypywanie śmieci jest zabronione. Sprawą tą zajęła się Rada Miasta, która zwróciła uwagę, że teren ten należy zabezpieczyć oraz ustawić na nim ostrzegawcze tablice. Być może również i tam czasem powinien zjawić się policyjny patrol. Teren wysypiska należy do miasta.


Niestety daleko nie trzeba się oddalać, aby zobaczyć wielki śmietnik. Właściwie w ogóle nie trzeba się oddalać - wystarczy wybrać się na wiosenną przechadzkę nad Raciążnicę. Oto co można tam zobaczyć:


Rada Miasta na ostatniej sesji uchwaliła Plan Gospodarki Odpadami dla Miasta Raciąż na lata 2007 - 2011. Miejmy nadzieję, że znajdą się pieniądze na jego realizację i miasto będzie czystsze a jego funkcjonowanie bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Pan Burmistrz Janusz Sadowski obiecał w odpowiedzi na interpelacją radnego Mariusza Godlewskiego, iż teren wokół rzeki zostanie uporządkowany. Zapewne tak się stanie. Na jak długo pozostanie tam jednak porządek? Wszystkie te śmieci ktoś tam przecież wyrzucił. Postarajmy się, żeby wiosenny spacer odbywał się wśród zieleni drzew a nie wśród śmieci. Poza tym o porządek powinni dbać przede wszystkim właściciele gruntów - pracownicy miejscy nie mogą sprzątać prywatnych terenów. Dlatego np. nie będą sprzątać terenu po byłej targowicy. Powinien to zrobić właściciel działki. Podobnie zresztą w innych miejscach, gdzie teren nie należy do miasta. Czas na wielkie wiosenne porządki.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: