Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Czy wiesz że ... > Rondo, którego nie ma czyli wirtualna wycieczka po mieście

 

Aktualności

Czy wiesz że ...

Rondo, którego nie ma czyli wirtualna wycieczka po mieście

Raciąż jak każde miasto ma swoje ciekawe miejsca i legendy, które znają tylko mieszkańcy. Ma przyjęte nazwy, których używanie czasem dziwi. Przykładem jest np. Wodna Góra? Gdzie ta góra wodą płynąca? Właściwie jej nie ma. Jednak nazwa ciągle jest używana, choć już nie jedna osoba się zdziwiła zapewne Wodną Górą. Jest jeszcze wiele innych ciekawostek, np. kto jest na pomniku przy MCKSIR? Znajdą tutaj Państwo kilka takich ciekawostek i rzeczy w mieście, które warto zobaczyć.

Dom Kultury z historycznym miejscem - w części widocznej z lewej strony budynku mieściła się na początku lat 90-tych ubiegłego wieku kawiarnia "Herbowa". Był to okres chyba największej świetności miasta w dziedzinie rozrywki. Funkcjonowała wtedy w mieście - oprócz "Herbowej" restauracja "Klaudia", bar- restauracja "Sprint" z najbardziej chyba przyjazną dzięki właścicielce atmosferą w mieście, swego rodzaju pub "Goplana" oraz wiele mniejszych lokali, gdzie spragniony człowiek zawsze znalazł kufelek zimnego piwa lub czegoś bardziej rozgrzewającego.

Pomnik ku pamięci - monument nieco niezrozumiały w treści i w formie. Napis na pomniku sformułowany bardzo dyplomatycznie. Zainteresowanych jego treścią zapraszam do odwiedzenia tego miejsca. Monument znajduje się na przeciwko Domu Kultury. Służy jako dyżurne miejsce składania kwiatów w czasie różnego rodzaju uroczystości. Właściwie jest to jedyny profesjonalnie wykonany pomnik w Raciążu. Ogólnie wygląda dość ciekawie. Interesująco zaaranżowano przestrzeń wokół niego.

Jeden z ciekawiej wyglądających budynków w mieście. Centrum Zdrowia Zwierząt oraz profesjonalny sklep ze zwierzętami. Niejedno duże miasto może pozazdrościć tak prężnie działającej i dbającej o swój wizerunek firmy. Szczególnie polecam wizytę w sklepie ze zwierzętami. Warto zajrzeć.

Widok na rondo którego nie ma. Tutaj niegdyś stał pomnik "Pijak" - fontanna w kształcie ogromnego kielicha. Kilka lat temu "Pijaka" zamieniono na skalniak. Raczej z korzyścią dla tego miejsca. A dlaczego rondo którego nie ma? Fizycznie rondo jest, na znakach drogowych jednak nie. Na zdjęciu rzadki moment, kiedy przez Rondo nie jedzie żaden TIR.

Mały Park w Raciążu. Po przeróbkach miejsce nie jest już tak przyjazne jak wówczas, kiedy wieczorami na zacisznych ławeczkach młodzież i dorośli społem wieczorami korzystali z uroków parku. Od kiedy zlikwidowano krzaczki i ławki z daleka stały się widoczne, nie można już w spokoju delektować się piwem. No i ta ustawa o wychowaniu w trzeźwości.... Kiedyś jej nie było, więc w miłej atmosferze mijały kolejne wieczory na parkowej ławce. Obecnie najwytrwalsi przenieśli się do Dużego Parku.

W tym budynku powstaje od początku ubiegłego wieku pieczywo. Jest to chyba najstarsza piekarnia w Raciążu funkcjonująca w tej chwili. I chociaż jak ktoś śpiewa "z wielu pieców się jadło chleb", jednak ten pieczony w Raciążu jest najlepszy. Słyszałem to nie tylko od mieszkańców miasta. Przyjezdni i goście też zawsze zachwycali się smakiem pieczywa z Raciąża. Warto spróbować.

W budynku z lewej strony mieściła się w latach PRL restauracja Raciążanka prowadzona przez miejscowy GS. Z dzieciństwa pamiętam, że można było kupić w niej frytki. Często w październiku prosto z różańca dzieciaki z kościoła wędrowały do Raciążanki po frytki.
Ulica Kilińskiego - jedyny w miarę zwarty kompleks budynków z przełomu XVIII i XIX wieku. Powoli znikających. Budynku pierwszego z lewej strony już nie ma - został rozebrany. Ciekawy jest widoczny w środkowej części zdjęcia piętrowy budynek drewniany. Rzadko spotykana perełka architektury drewnianej.

Raciąska remiza. Tutaj zbierają się mieszkańcy na wypadek pożaru lub wesela. Na wypadek pożaru przybywają tylko członkowie OSP w Raciążu wzywani syreną. Na wesela natomiast oczywiście wszyscy zapraszeni.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: