Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Strefa mieszkańca > TAK ZACZYNAŁEM – ANDRZEJ NIZIELSKI

 

Aktualności

Strefa mieszkańca

TAK ZACZYNAŁEM – ANDRZEJ NIZIELSKI

Andrzej Nizielski jest znany raciążanom jako dyrektor Zespołu Szkół STO. Kiedy wspomina o początkach swojej kariery, zawsze mówi: „byłem niesamowicie żywym chłopakiem, któremu była w głowie tylko piłka nożna”.
Urodził się i wychował w Olsztynie. Wcześnie stracił ojca i dobrze, że matka była także osobą energiczną i zmusiła syna do nauki. Ona wiedziała, że z kopania piłki nie można się utrzymywać przez całe życie. Ze sportu jednak nie zrezygnował - dziś jest absolwentem warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Tak na serio zajął się piłką nożną w wieku 12 lat, kiedy to pewien olsztyński trener odkrył drzemiące w nim zdolności. Od tamtej pory grał we wszystkich prawie klubach olsztyńskich - w drużynach trampkarzy i seniorów na poziomie II i III ligi. Kiedy miał dwadzieścia jeden lat, Jerzy Arceusz zaproponował mu grę w „Błękitnych” Raciąż. Pierwszy kontrakt podpisał na rok. Okazało się, że został w Raciążu na całe życie. Tu dostał swoje pierwsze nieduże mieszkanie, tu sprowadził żonę, tu rodziły się jego dzieci. O „Błękitnych” mówi Andrzej Nizielski, że jest to klub najbliższy jego sercu. Tu był piłkarzem, potem trenerem, wreszcie jego wice-prezesem i prezesem. Kiedy jako trener zdobył mistrzostwo Polski juniorów miał do wyboru albo być trenerem drużyn na szczeblu centralnym, albo zostać  i mieć dobrą, szczęśliwą i kochaną rodzinę. Wybrał to drugie. Ale do dziś nie wyobraża sobie życia bez sportu. „Sport kształtuje człowieka – mówi - jest motorem kariery, także zawodowej. Piłka nożna zapewniła mi sukces”.

W 1982 roku zaczął pracę jako nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół w Raciążu. Jednocześnie pracował jako trener. Pracował z chłopakami takimi samymi jak on – wiążącymi z piłką nożną całą swoją przyszłość. Ale on był już dojrzalszy i mądrzejszy. Wiedział, że dopiero wykształcenie otwiera przed ludźmi świat. A większość jego podopiecznych miała ukończoną tylko szkołę zawodową. I stąd pojawił się pomysł utworzenia szkoły, która umożliwiłaby im dalszy rozwój, godny start w życie. Założona w 1993 roku szkoła początkowo miała tylko jedną klasę i mieściła się w Zespole Szkół. Dziś w szkole Andrzeja Nizielskiego, mającą już własną, dobrze wyposażoną siedzibę, można zdobyć bardzo różnorodne kwalifikacje na różnych poziomach. Szkoła jest jego dziełem, z którego jest dumny. Jednocześnie rozwijała się jego kariera działacza sportowego. Przeszedł wszystkie szczeble od działacza klubowego do działacza na szczeblu centralnym Polskiego Związku Piłki Nożnej. „Człowiek powinien być aktywny, nieustannie poszukiwać nowych wyzwań. Powinien pracować nie pytając się, co za to będzie miał. Pieniądze przyjdą same” – mówi i uważa się za człowieka w życiu spełnionego, cieszącego się rodziną, pracą i swoją działalnością społeczną. Dziś lubi dobrą książkę historyczną, filmy o tej samej tematyce, muzykę bałkańską i zupę rybną. Dobrym humorem i optymizmem zaraża swoje otoczenie. I w tym chyba należy doszukiwać się źródeł jego życiowego sukcesu.

(Karolina)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: