Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Czy wiesz że ... > Zagadka leśnej piramidy

 

Aktualności

Czy wiesz że ...

Zagadka leśnej piramidy

Około siedmiu kilometrów od Raciąża znajduje się bardzo interesujące miejsce. Na leśnej polanie stoi kilkumetrowa piramida. Stanowi ona część niemieckiego cmentarza wojskowego. Cmentarz pochodzi z okresu I wojny światowej. Kto spoczywa w tych mogiłach? Dlaczego akurat tyle osób zostało pochowanych pod Raciążem? Na piramidzie są napisy w języku niemieckim. Obok piramidy z dwóch stron ciągną się pojedyncze groby z nazwiskami i stopniami żołnierzy. Na części płyt są również polskie nazwiska. Z tyłu za piramidą otoczone niskim murem ciągną się dwa wały ziemne. Napisane są na nich daty oraz liczby. Jeśli oznaczają one liczbę pochowanych tu żołnierzy, to byłoby tu pochowanych w dwu mogiłach zbiorowych ponad 32o osób. Czyżby miała miejsce jakaś bitwa w pobliżu?

Piramida jest pamiątką po wielkiej wojnie z początku XX wieku, a dokładniej po tzw. operacji przasnyskiej. Bitwa została stoczona w dniach 18 lutego-26 marca 1915 roku na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej, między innymi w poblizu Raciąża.
Po wygranej bitwie pod Tannenbergiem i przekształceniu się wojny na Zachodzie w wojnę pozycyjną, dowództwo niemieckie zdecydowało, że główne walki w 1915 roku odbędą się na froncie wschodnim[1]. Miasto Przasnysz, położone na głównym trakcie łączącym Królewiec z Warszawą, zyskało na znaczeniu militarnym jako miejsce przełamania frontu przez 8 Armię niemiecką z zamiarem kontynuowania natarcia na Warszawę. Plan nie powiódł się i po pierwszych sukcesach wojska niemieckie zostały przez Rosjan odparte.

W lutym trwały ciężkie walki między 10 Armią rosyjską a 8 i 10 Armią niemiecką w czasie tzw. Operacji Augustowskiej której skutkiem było rozbicie XX korpusu rosyjskiego[1]. W tym czasie Niemcy zabezpieczyli prawą flankę (Włocławek-Mława-Przasnysz-Pisz-Osowiec) zajmując pozycje dogodne do okrążenia armii rosyjskich w Królestwie Polskim. 10 lutego korpus gen. Dickuhta zaatakował lewą flankę 1 Armii rosyjskiej w kierunku na Drobin i Raciąż wsparty przez 1. dywizje gwardii i 12 lutego zdobył Sierpc. 14 lutego osiągnięto linię Drobin-Raciąż ostatecznie odrzucając I korpus konny i grupę kawalerii gen. Erdeli, tego dnia gen. von Gallwitz przeniósł swój sztab do Działdowa.


Sposób pochówku jest charakterystyczny dla grobów twororzonych przez Niemców - pokonanych Rosjan pochowano we wspólnym grobie, żołnierzy niemieckich których udało się zidentyfikować pojedynczo, pzostałych pod piramidą. Sama piramida pojawia się także na innych cmentarzach z tego okresu.

Na fotografii obok żołnierze rosyjscy polegli w operacji przasnyskiej.

Więcej informacji o bitwie znajduje się pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_przasnyska.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: