Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Felietony miejskie > Podatki w Raciążu wysokie czy niskie?

 

Aktualności

Felietony miejskie

Podatki w Raciążu wysokie czy niskie?

W roku 2012 Rada Miejska w Raciążu na wniosek Burmistrza Miasta nieznacznie zwiększyła wysokość podatku od nieruchomości. Jak widać z zestawienia podatków w tabeli pomimo tej niewielkiej podwyżki Raciąż ma jedne z najniższych podatków i wszystkie kształtują się poniżej średniej wysokości podatku w całym regionie.


W mieście obowiązuje drugi najniższy w kolejności podatek od budynków mieszkalnych, w stawce 55 groszy za m2. Niższy podatek z analizowanych miejscowości ma tylko gmina Raciąż w wysokości 27 groszy. Wszystkie inne gminy mają podatek wyższy. W większości gmin podatek ten kształtuje się na poziomie około 60 groszy i więcej. Średni podatek to 59 groszy za m2. Najwyższa stawka pośród analizowanych gmin wynosi 70 gr i płaci się ją w Ciechanowie.

Podatek od budynków wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest w Raciążu na poziomie 15 zł za m2. Najniższy podatek ma w tym przypadku również gmina Raciąż w wysokości 12,36 zł. Na 10 analizowanych gmin 5 gmin ma wyższy podatek od Raciąża, 4 gminy mają niższy. Średni podatek wynosi w tej kategorii 17,45 zł za m2. Stawkę najwyższą z analizowanych gmin ma Baboszewo w kwocie 21,50 zł.

Podatek od budynków wykorzystywanych na cele pozostałe wynosi w Raciążu 3,10 zł i również kształtuje się on sporo poniżej średniej, która w tej kategorii wynosi 4,46 zł. Dwie gminy mają podatek niższy niż miasto Raciąż (Drobin oraz Gmina Raciąż) a siedem gmin ma podatek wyższy. Najwyższa stawka w analizowanych gminach wynosi 7,06 zł i płaci się ją w Mławie.

Podatki od gruntów w Raciążu są najniższymi w badanym zakresie gmin. Podatek od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi w Raciążu 55 groszy i jest najniższy spośród wszystkich gmin. Średni podatek w tej kategorii to około 71 groszy. Najwyższy podatek płaci się w gminie Ciechanów i wynosi on 82 grosze.

Podatek od gruntów pozostałych jest również najniższy w Raciążu i wynosi 10 groszy. Średni podatek w tej kategorii wynosi około 27 groszy a najwyższy 41 groszy i obowiązuje w Mławie.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: