Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Aktualności > Janusz Sadowski naruszył prawo odwołując Janusza Chłopika stwierdził Na ...

 

Aktualności

Aktualności

Janusz Sadowski naruszył prawo odwołując Janusza Chłopika stwierdził Naczelny Sąd Administrayjny

Burmistrz Janusz Sadowski odwołał Janusza Chłopika z naruszeniem prawa. Takie stanowisko przyjął Wojewoda Mazowiecki i wyłączył decyzję burmistrza w tej sprawie z obiegu prawnego. Pod względem administracyjnym nie ma więc decyzji o odwołaniu dyrektora MCKSiR. Burmistrz na jednej z sesji odpowiadał na pytania radnych w tej sprawie. Z wypowiedzi burmistrza można było wysnuć wniosek, ze wojewoda został wprowadzony w błąd i pomylił się. Burmistrz odwołał się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wyrok sądu jest jednoznaczny. Odwołując dyrektora Chłopika Janusz Sadowski naruszył obowiązujące prawo.


Z uzasadnienia wyroku sądu:

„Wprowadzany ustawowo obowiązek współdziałania organów administracji publicznej z innymi podmiotami przy podejmowaniu określonych rozstrzygnięć oznacza, że zobowiązany do zasięgnięcia opinii organ musi zapoznać się ze stanowiskiem określonego podmiotu i to stanowisko rozważyć.”

Burmistrz odwołując Janusza Chłopka „nie zrealizował jednak wymogu zasięgnięcia opinii stowarzyszeń zawodowych i twórczych, działających na terenie gminy „

„Oznacza to, że naruszył procedury określone w tym przepisie. W świetle powyższego należy wiec uznać, że Wojewoda [...] był uprawniony do stwierdzenia nieważności zarządzenia Burmistrza Miasta [...] z [...] grudnia 2010 r.”

„Skoro bowiem Burmistrz był zobowiązany do zwrócenia się o wyrażenie opinii do innych stowarzyszeń zawodowych i twórczych funkcjonujących na obszarze działalności Miejskiego Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji im. [...] w [...] , a tego – co w sprawie jest niesporne – nie uczynił, to niewątpliwie do odwołania Dyrektora tego Centrum doszło z naruszeniem prawa, co uzasadniało wydanie przez organ nadzoru – Wojewodę [...] zaskarżonego rozstrzygnięcia nadzorczego.


Od decyzji Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego burmistrz Sadowski odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA podtrzymał decyzję wojewody oraz Wojewódzkiego Sądu Administrayjnego i jednoznacznie stwierdził, że Janusz Sadowski naruszył prawo odwołując Janusza Chłopika z funkcji dyrektora MCKSiR w Raciążu.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: