Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Wieści z Ratusza > Bezprecedensowa porażka w głosowaniu o połączenie gmin

 

Aktualności

Wieści z Ratusza

Bezprecedensowa porażka w głosowaniu o połączenie gmin

Projekt połączenia gmin Miasto Raciąż oraz Gminy Raciąż został odrzucony. Wynik głosowania jest bezprecedensową porażką burmistrza Janusza Sadowskiego oraz wnioskodawcy radnego Jerzego Saniuka.


Pomimo kilku długich i kwiecistych, aczkolwiek dość mętnych i niespójnych wystąpień burmistrza za przyjęciem uchwały, namawiania do tego przez wnioskodawcę, wywoływania presji na radnych zaproszeniem telewizji i innymi środkami, tylko 3 z obecnych na sali 14 radnych opowiedziało się za złożeniem wniosku o połączenie. Wyniku głosowania nie można inaczej nazwać jak klęską burmistrza. Zaledwie trzy głosy za uchwałą w piętnastoosobowej radzie w traktowanej tak prestiżowo sprawie to sromotna porażka. Za uchwałą głosowali radni Piotr Marszał, Jerzy Saniuk oraz Mirosław Lewandowski.

Głosowanie odbyło się po ponad czterogodzinnej debacie. Była ona gorąca i momentami bardzo nerwowa. Argumenty przytaczane za połączeniem były szybko obnażane jako nie mające pokrycia w rzeczywistości.

W trakcie debaty wychodził na jaw brak elementarnej wiedzy wnioskodawcy o finansach miasta. Radny Saniuk wydawał się być bardzo zdziwiony np. odpowiedzią pani skarbnik, że miasto nie dokłada i nigdy nie dokładało nawet złotówki do utrzymania szkoły i inwestowania w remonty i inwestycje oświatowe, w tym do budowy sali gimnastycznej. Wszystko do tej pory było pokrywane z subwencji oświatowej idącej za uczniem. A brak finansowania przez gminę inwestycji w oświacie był podawany jako jeden z argumentów połączenia, "bo gmina nie płaci". Okazuje się, że z środków własnych miasto też nie dokłada nawet złotówki. Subwencja oświatowa jest wystarczająca.

Innym argumentem przytoczonym przez burmistrza Janusza Sadowskiego, było twierdzenie, ze pacjenci gminy korzystają z naszego ośrodka zdrowia, a z tego co płaci NFZ za pacjenta nie da się go remontować, gmina zaś nie dopłaca na remonty i modernizację ośrodka. Absurdalność takiego argumentu wykazało jedno pytanie. Ile miasto dołożyło do budowy ośrodka zdrowia Madent Med na Błoniach? Przecież tam leczą się mieszkańcy miasta. Czy miasto dokładało coś na tę inwestycję? Nie - nie dokładało. Dlaczego gmina ma więc dokładać do naszego ośrodka zdrowia? To demagogia i bezsensowny argument. Ktokolwiek wie, jak działa współczesny system w Polsce, nie powinien go przytaczać. Pan burmistrz nie posiada podstawowej wiedzy o finansowaniu służby zdrowia albo świadomie usiłuje manipulować ludźmi takimi argumentami. Gmina nie ma żadnego obowiązku płacić.Jeśli mieszkańcy Raciąża zapiszą się nagle do nowego ośrodka w gminie np. w Gralewie, bo stwierdzą, że tam będzie im lepiej, to miasto tez nie dołoży nawet złotówki do tego ośrodka. Bo takie są przepisy.

Między innymi z uwagi na niski poziom argumentów za połączeniem oraz ich wątpliwą wartość merytoryczną, braki w logice oraz z troski o przyszłość miasta i jego mieszkańców Rada Miejska w Raciążu posłała projekt połączenia do kosza.

(Mariusz)

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: