Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Historia miasta

 

Najbardziej aktywni:

 • 1.   Jan52
 • 2.   TomekNo10
 • 3.   Mariusz10
 • 4.   Gamma2
Pełny ranking ...

Statystyki odwiedzin:

 • Łącznie odwiedzin:129028
 • w bieżącym roku:4489
 • w tym miesiącu:1031
 • w tym dzisiaj:11
 • Aktualnie na stronie:5

Stat. użytkowników:

 • Zarejestrowanych:162
 • w tym aktywnych:147
 • w tym nieaktywnych:15

Zaprzyjaźnione strony:

Link do naszej strony:

 • Jeżeli chcesz umieścić na swojej stronie internetowej, przycisk z linkiem do naszej strony kliknij tutaj ...

Historia miasta

Historia miasta

Kilka słów o historii naszego miasta

2011-10-08 10:06:27

Raciąż i mieszkańcy miasta w latach PRL

Raciąż od lat 90-tych ubiegłego wieku boryka się z tym samym problemem - brakiem pracy. Z tego powodu coraz ciężej żyje się mieszkańcom, młodzi muszą poszukiwać pracy poza miastem a kolejne przedsięwzięcia gospodarcze mieszkańców nie udają się. Nie jest tak generalnie, ale bardzo często. Choć może trudno w to obecnie uwierzyć, był taki czas w naszym mieście, kiedy nie było problemów z pracą a mieszkańcy miasta nie martwili się jak przeżyć do pierwszego. Mnóstwo ludzi zatrudniała spółdzielnia mleczarska, funkcjonowały dwa młyny, istniały na terenie miasta takie zakłady jak ZWUT, ZREW, GS, STW, PKP i szereg innych. Co już zupełnie dziś wydaje się nie wiarygodne, na postoju taksówek jeździło około 12 (być może nawet 18) taksówek. Istniało kino "Ziemowit", restauracja Raciążanka, ludzie wypoczywali na plaży miejskiej, w czynach społecznych sprzątali parki i odnawiali stadion.

Na fotografii powyżej znajdują się pracownicy Zespołu Młynów w Raciążu po pierwszomajowym pochodzie - zdjęcie z początku lat pięćdziesiątych

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(4)Komentarze(0)

2011-10-06 10:06:44

Raciąż miasto z tradycjami

Miasto należy do najstarszych na Mazowszu. W tym miejscu istniało już grodzisko na początku X wieku. Od XI wieku gród królewski i siedziba kasztelana. W roku 1425 Raciąż uzyskał prawa miejskie. W roku 1512 król Zygmunt II August przekazał miasto biskupom płockim. Przez kilka stuleci zbierały się w Raciążu sejmiki szlacheckie. Po rozbiorach miasto trafiło kolejno do zaboru pruskiego, potem do Księstwa Warszawskiego następnie do Królestwa Polskiego. Za udział w Powstaniu Styczniowym miasto straciło prawa miejskie, które odzyskało dopiero po odzyskaniu niepodległości. Podczas II wojny światowej zginęło mnóstwo Raciążaków - Żydów. Po wojnie społeczność ta nie odbudowała się już w mieście.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2005-11-09 15:36:41

Cmentarz parafialny w Raciążu

Pierwszy cmentarz w Raciążu powstał gdzieś za murami grodziska razem z powstaniem grodu. Nie ma o nim konkretnych informacji. Pierwsze pewne informacje o raciąskiej nekropolii pochodzą z XV i XVI wieku. Wówczas to, na ulicy Kinickiej (dzisiejszej Kilińskiego) stał kościół, a wokół niego był cmentarz parafialny. W podziemiach tego kościoła znajdowały się groby zasłużonej szlachty oraz zasłużonych mieszczan. Podczas prac budowlanych budynku obecnej poczty znaleziono tam dużo szczątków ludzkich. Cmentarz ten funkcjonował prawdopodobnie do XVIII wieku. Najstarsze groby na obecnym cmentarzu pochodzą z XIX wieku. Oprócz obecnego cmentarza, w mieście funkcjonowały także tzw. cmentarz choleryczny pod Lasem Sierkowskim oraz cmentarz dla ludności żydowskiej. Został on zniszczony w trakcie II wojny światowej.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(7)Komentarze(0)

Strona: 32 z 32Przejdź do strony:1 ..... 29303132

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: