Raciąż.eu

Banner portalu Raciąż.eu

Nasze miasto troszkę inaczej

Jesteś w:   Strona główna > Historia miasta

 

Historia miasta

Historia miasta

Kilka słów o historii naszego miasta

2011-10-18 10:05:57

Społeczność Żydowska w Raciążu

Społeczność współczesnego Raciąża to w większości Polacy - katolicy. Był jednak okres w dziejach miasta, kiedy było zupełnie inaczej. Dużą część ludności stanowili Żydzi. Żyli oni na tych terenach przez prawie 200 lat. Spacerując dziś ulicami naszego miasta trudno sobie nawet wyobrazić, że jeszcze 70 lat temu w mieście równie często można było usłyszeć język polski jak i język hebrajski czy idisz. Dziś wydaje się to egzotyczne i jakieś nierealne, że chodząc tymi samymi ulicami miasta, szczególnie ulicą Kilińskiego ( wówczas Kinicką) czy uliczkami w rejonie dzisiejszej warszawskiej można było poczuć egzotyczną a jednocześnie tak bliską kulturę.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(11)Komentarze(0)

2011-10-18 10:05:24

Raciąż w latach II wojny światowej - wywiad z panem Stefanem Wawrowskim, mieszkańcem Raciąża

Niedawno minęła 67 rocznica wybuchu II wojny światowej a już w styczniu będziemy obchodzić 61 rocznicę wyzwolenia Raciąża spod okupacji niemieckiej. Te sześćdziesiąt kilka to w skali tysiącletniej historii miasta niewiele, jednak na tyle dużo, że niewiele już osób te czasy pamięta. Nie znalazłem zapisanych relacji świadków z tamtych wydarzeń. Wydarzeń tak wydawałoby się odległych a jednocześnie na tyle bliskich, że żyją jeszcze ich świadkowie. Niestety kolejne lata uciekają, osób które pamiętają jest coraz mniej wśród nas. Postanowiłem zapisać relacje z tamtych lat, zachować je jako świadectwa mijającej historii. Poprosiłem o wspomnienia mojego sąsiada – pana Stefana Wawrowskiego, który całe życie spędził w Raciążu. Również te trudne czasy – lata II wojny światowej.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2011-10-08 10:06:27

Raciąż i mieszkańcy miasta w latach PRL

Raciąż od lat 90-tych ubiegłego wieku boryka się z tym samym problemem - brakiem pracy. Z tego powodu coraz ciężej żyje się mieszkańcom, młodzi muszą poszukiwać pracy poza miastem a kolejne przedsięwzięcia gospodarcze mieszkańców nie udają się. Nie jest tak generalnie, ale bardzo często. Choć może trudno w to obecnie uwierzyć, był taki czas w naszym mieście, kiedy nie było problemów z pracą a mieszkańcy miasta nie martwili się jak przeżyć do pierwszego. Mnóstwo ludzi zatrudniała spółdzielnia mleczarska, funkcjonowały dwa młyny, istniały na terenie miasta takie zakłady jak ZWUT, ZREW, GS, STW, PKP i szereg innych. Co już zupełnie dziś wydaje się nie wiarygodne, na postoju taksówek jeździło około 12 (być może nawet 18) taksówek. Istniało kino "Ziemowit", restauracja Raciążanka, ludzie wypoczywali na plaży miejskiej, w czynach społecznych sprzątali parki i odnawiali stadion.

Na fotografii powyżej znajdują się pracownicy Zespołu Młynów w Raciążu po pierwszomajowym pochodzie - zdjęcie z początku lat pięćdziesiątych

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(4)Komentarze(0)

2011-10-06 10:06:44

Raciąż miasto z tradycjami

Miasto należy do najstarszych na Mazowszu. W tym miejscu istniało już grodzisko na początku X wieku. Od XI wieku gród królewski i siedziba kasztelana. W roku 1425 Raciąż uzyskał prawa miejskie. W roku 1512 król Zygmunt II August przekazał miasto biskupom płockim. Przez kilka stuleci zbierały się w Raciążu sejmiki szlacheckie. Po rozbiorach miasto trafiło kolejno do zaboru pruskiego, potem do Księstwa Warszawskiego następnie do Królestwa Polskiego. Za udział w Powstaniu Styczniowym miasto straciło prawa miejskie, które odzyskało dopiero po odzyskaniu niepodległości. Podczas II wojny światowej zginęło mnóstwo Raciążaków - Żydów. Po wojnie społeczność ta nie odbudowała się już w mieście.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(0)Komentarze(0)

2005-11-09 15:36:41

Cmentarz parafialny w Raciążu

Pierwszy cmentarz w Raciążu powstał gdzieś za murami grodziska razem z powstaniem grodu. Nie ma o nim konkretnych informacji. Pierwsze pewne informacje o raciąskiej nekropolii pochodzą z XV i XVI wieku. Wówczas to, na ulicy Kinickiej (dzisiejszej Kilińskiego) stał kościół, a wokół niego był cmentarz parafialny. W podziemiach tego kościoła znajdowały się groby zasłużonej szlachty oraz zasłużonych mieszczan. Podczas prac budowlanych budynku obecnej poczty znaleziono tam dużo szczątków ludzkich. Cmentarz ten funkcjonował prawdopodobnie do XVIII wieku. Najstarsze groby na obecnym cmentarzu pochodzą z XIX wieku. Oprócz obecnego cmentarza, w mieście funkcjonowały także tzw. cmentarz choleryczny pod Lasem Sierkowskim oraz cmentarz dla ludności żydowskiej. Został on zniszczony w trakcie II wojny światowej.

Pokaż cały artykuł ...Galeria zdjęć(7)Komentarze(0)

Strona: 32 z 32Przejdź do strony:1 ..... 29303132

Zabrania się kopiowania i wykorzystywania materiałów zgromadzonych w serwisie
www.raciaz.eu bez zgody autorów.

Polly

Projekt i wykonanie: